HavaDurumu-Bugün HavaDurumu-Yarın HavaDurumu-3.Gün HavaDurumu-4.Gün
Atatürk    TC Kültür ve Turizm Bakanlığı

TEŞHİR

            
            Tarihi kongre binasının zemin katında etnografik eserler, birinci katında ise Atatürk ve Sivas Kongresi ile ilgili belgeler teşhir edilmektedir. Etnografya teşhiri bölümlere ayrılmış olup, teşhirde:

            1-Silahlar Bölümü:

            Selçuklu Dönemi çelik zırh ile Osmanlı dönemine ait kılıç, kama, miğfer, kalkan, tüfek, tabanca gibi savaş aletleri ve koruyucu silahlar sergilenmektedir.

            2-Ahmet Turan Türkmenoğlu (Hacı Beslen) Odası:

            Bu bölümde Koleksiyoner A. Turan Türkmenoğlu’nun ruhsatlı koleksiyonunda bulunan ve sağlığında müzeye bağışladığı çoğunluğu Etnografik özellikteki eserler sergilenmektedir.

           3-Kilim Salonu:

            Sivas ili ve İlçeleri ile bağlı köylerdeki Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar İdaresine bağlı camilerden toplanan kilimler, Divriği Kale Camii’nin (1180) “Şehinşah bin Süleyman” adına nesih kitabesi olan ağaç oyma minberi ve Tarım İl Müdürlüğüne bağlı Sivas Harası’ndan getirilerek müze koleksiyonlarına kazandırılan Fayton sergilenmektedir.

            4-Halı Salonu:

            Aslında okulun Beden Eğitimi salonu olan binanın orta avlusu, halı bölümü olarak düzenlenmiştir. Burada Sivas’taki resmi dairelerden ve camilerden toplanan halılar ve bir adet kağnı sergilenmektedir. Salonun dış cephesinde,  avluya açılan koridor üzerinde bulunan 14 pencere vitrin haline getirilmiş olup oluşturulan bu vitrinlerde;  kahve takımları, cam ve porselen eserler, gaz lambaları, gümüş takılar, el yazması kitaplar, yazı takımları ve hat sanatı örnekleri sergilenmektedir.

            5-Sivas Baş Odası: 
            
            Osmanlı döneminde, Sivas konaklarında misafirlerin ağırlandığı “baş oda” canlı teşhir şeklinde yaşatılmaktadır. Bu sebeple odanın teşhir tanzimi sırasında, Sivas’ta yıkılan konaklardan alınan ahşap tavanlar oda tavanına monte edilmiş, makat, şömine, sandık, ahşap sandalyeler ve diğer aksesuarlarla dönemin iç mimari, eşya özelliği ve oda düzenlemesinden kesitler sunulmuştur.

            Bir tarafı baş oda olarak düzenlenen bu geniş sergileme mekânının giriş bölümünde ayrıca Divriği İlçesinde bulunan Dünya Kültür Mirası örneklerinden Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’na ait ahşap kapı ve pencere kanatları sergilenmektedir.

            6-Bakır Eserler Bölümü:

            Osmanlı döneminde günlük hayatta kullanılan sini, ibrik, kazan, lenger ile kapı tomakları, çeşme lüleleri gibi madeni eserler sergilenmektedir.

            7-Tekke Eşyaları Bölümü:

            Sivas’ta bulunan Osmanlı dönemi tekkelerine ait sancak, teber, şiş, zikir tespihleri gibi tekkelerle ilgili eserler teşhir edilmektedir.

            8-Giysi ve El İşlemeleri Bölümü:

            Sivas yöresine ait yağlık, havlu ve bohçalar ile cepken gibi giysiler ve gümüş takılar, cam ve porselen eşyalar ile hat sanatı örnekleri sergilenmektedir.

            Prof. Dr. Şefik DENER’in müzeye hibe ettiği yün kangal çorapları ve halı yastık yüzleri de ayrı bir vitrinde sergilenmektedir.

            Müzenin birinci katının kuzey bölümünde Atatürk ve Sivas Kongresi ile ilgili bölüm ve teşhirler mevcut olup binanın istasyon caddesine bakan kısmı ise İdare ve Kütüphane olarak ayrılmıştır. Sivas Kongresi ile ilgili bölümde sırasıyla:

            Belgelerle AtatürkOdası:

 

            Atatürk ile ilgili belgeler, yayınlar ve fotoğraflar sergilenmektedir.

            Telgraf Odası:

Sivas Kongresi sırasında muhaberatın sağlandığı bu odada telgraf aleti, kongre sırasında çekilen telgrafların Arapça ve Türkçe metinleri sergilenmekte, kongre sırasındaki çalışmaları yansıtan yağlı boya tablolarla desteklenen sergide ayrıca, telefon cihazından Atatürk’ün 10. yıl nutkundan bölümleri ziyaretçilerin dinleyebilmesi imkânı sağlanmaktadır.

            Atatürk’ün Yatak Odası:

            Atatürk’ün Sivas Kongresi çalışmaları için Sivas’ta bulunduğu 108 günlük süre içerisinde, konaklaması amacıyla Sivas Halkı tarafından döşenen odada; Karyola, çalışma masası, mobilyalar ve Atatürk’ün kullandığı eşyalar sergilenmektedir.

            Kongre Salonu:

            4–11 Eylül 1919 tarihleri arasında Sivas Kongresinin toplandığı salon toplantı sırasındaki mevcut durumunu büyük ölçüde korur vaziyette halkın ziyaretine açılmıştır. Kongre Başkanı Atatürk’ün Masası ve Koltuğu, Kâtipler için ayrılan masa ve sandalyeler, Konuşma kürsüsü, delegelerin oturdukları orijinal okul sıraları bu salonda sergilenmektedir.

 

            Kongre Delegeleri Odası:

           Bu bölümde Kongre Reisi Atatürk ve Sivas Kongresine katılan delegelerin yağlı boya resimleri ve biyografileri ile Kongre tutanakları sergilenmektedir.
             Matbaa Odası:

            Sivas Kongresi sırasında alınan bir karar neticesi milli mücadelenin sesi olarak yayınlanması düşüncesiyle baskıları yapılan İrade-i Milliye gazetelerinin Arapça ve Türkçeleştirilmiş suretleri ile Vilayet Matbaasından müzeye taşınan, bu gazetenin basıldığı matbaa makinesi sergilenmektedir.

          

 

 

 


Bu site T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 1840 kez gösterilmiştir.